Oh, also, we've finally hit 39.5 weeks! Which means that Ruth has now lived outside M for as long as she was baking. OK, now we just have to do this 23 more times and she'll be off to college...
The last picture explains why cheese is so expensive, folks. Yep, 1 gallon of milk = 1 fist-sized hunk of mozzarella. I have about 6 pints of whey, though, if you've got some tuffets that need marinating.
No comments:
Post a Comment